Konrad Topolski | Treningi personalne, konsultacje, mentoring

#9 Postanowienia noworoczne

#9 Postanowienia noworoczne

To ten czas w roku w którym wiele osób „zmienia swoje życie”. Możliwe że w dniu w którym to czytasz styczeń już trwa w najlepsze. Jeśli zrobiłeś sobie jakieś postanowienia mam nadzieję że nie wywracają życia do góry nogami, zarówno Twojego jak i Twoich bliskich Jeśli postanowiłeś że zaczniesz ćwiczyć, po prostu zacznij. Nie musisz teraz codziennie być na siłowni lub codziennie biegać. Jeśli nie robiłeś NIC raz lub dwa razy w tygodniu to już COŚ. Mają to być postanowienia noworoczne, czyli na cały rok. Nie są to styczniowe postanowienia, ani nawet kwartalne. Czy to co sobie wymyśliłeś może być przez Ciebie konsekwentnie realizowane przez cały rok bez uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym? 

Jeśli są to postanowienia noworoczne rozłóż je na cały rok! Jeśli Twoja lista postanowień wygląda na przykład tak:

  1. Schudnę 20 kg 
  2. Będę jadł zdrowo 
  3. Będę ćwiczył 5 razy w tygodniu 
  4. Będę codziennie medytował 
  5. Będę robił 15 tysięcy kroków dziennie

W styczniu może się to nie udać. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie robiłeś nic! Pozwól że coś Ci zaproponuję: 

  1. Załóż chudnięcie ok 0.5kg na tydzień ( max 1 jeśli masz dużo do zrzucenia ) zatem nasze 20kg zajmie nam od 20 do 40 tygodni. To cel na co najmniej 5 miesięcy jak dobrze pójdzie… Nie przejmuj się że to długo. Hej! Jeszcze w starym roku Ci to w ogóle nie przeszkadzało! Pomyśl o tym jak o bezpiecznej inwestycji a nie szybkim, ryzykownym zarobku. 
  2. Co to znaczy zdrowo? Nagle wymienisz jedzenie na mieście na kurczaka na parze z ryżem, brokułami i jarmużem popite kubkiem zielonej herbaty? Może przez tydzień. Może nawet dłużej. Ale czy na całe życie? A co by było gdybyś w pierwszym tygodniu stycznia po prostu z czegoś zrezygnował np. z cukru. W drugim tygodniu możesz dodać porcję warzyw czy owoców do swojej diety. W trzecim znowu zrezygnuj z jednej małej rzeczy a w czwartym? Dodaj jedną zdrową albo zamień jakiś produkt na produkt light. Drobne zmiany w żywieniu wprowadzaj systematycznie i buduj zdrowe nawyki! 
  3. Zacznij od 1 lub dwóch wizyt na siłowni i godziny szybkiego spaceru w tygodniu. Możesz spacerować 20 minut trzy razy w tygodniu. Jak wolisz. Zacznij od tego w pierwszym miesiącu i zobacz czy jesteś w stanie to wytrzymać i mieć z tego radość. Może zapisz się na jakieś zajęcia grupowe? Znajdź to co naprawdę chcesz robić. Po prostu zacznij to robić. W kolejnym miesiącu wymień godzinę oglądania seriali na godzinę aktywności. Jakiejkolwiek! 
  4. Zrób to raz w tygodniu. Zobacz powyżej! Twój grafik się już zapełnia. A nie wierzę byś odrzucił swoje wszystkie nawyki i nagle miał dużo wolnego czasu w ciągu dnia. Konsekwentnie wymieniaj to co Ci nie służy na to co dobre i zgodne z Tobą. Niech stanie się to Twoim sposobem na życie, nie tylko na nowy rok. 
  5. Tu nie będę Cię zatrzymywał. Próbuj! Ale jeśli robiłeś dwa lub trzy, może najpierw podwój to? Zakładaj sobie realne cele. Jeśli codziennie coś nie będzie Ci wychodzić, po tygodniu zaczniesz się dołować. Po miesiącu gdy zobaczysz mniej zwycięstw niż porażek możesz się bardzo zdemotywować. Zacznij spokojnie i powoli idź do przodu. 

Wszystkiego najlepszego w nowym roku!