Konrad Topolski | Treningi personalne, konsultacje, mentoring

Gibkość

Zapisz się, aby być na bieżąco!

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Konrada Topolskiego z siedzibą w Warszawie newslettera zawierającego treści informacyjne, marketingowe dotyczące portaluwww.konradtopolski.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

Gibkość, zwana również elastycznością, to zdolność ciała do wykonywania ruchów w pełnym anatomicznym zakresie ruchu w stawach. Obejmuje to zdolność mięśni, ścięgien i stawów do rozciągania się, dopasowywania do różnych pozycji ciała oraz wykonywania ruchów z pełnym zakresem ruchu. Gibkość jest ważnym aspektem ogólnej zdolności ruchowej i odgrywa istotną rolę w wielu aktywnościach fizycznych, takich jak sporty, fitness, taniec i inne formy aktywności.

Gibkość jest zależna od wielu czynników, takich jak genetyka, poziom aktywności fizycznej, tryb życia, nawyki posturalne, urazy oraz procesy starzenia się organizmu. Może być rozwijana poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających, takich jak stretching, joga, Pilates czy inne formy treningu, które skupiają się na poprawie zakresu ruchu w stawach i elastyczności tkanek miękkich.

Właściwa gibkość ma wiele korzyści, takich jak poprawa postawy ciała, zmniejszenie ryzyka urazów, zwiększenie wydolności ruchowej, poprawa koordynacji ruchowej oraz poprawa ogólnego samopoczucia. Dlatego warto dbać o rozwijanie i utrzymanie odpowiedniego poziomu gibkości w ramach ogólnego programu treningowego i aktywnego stylu życia.

Pamiętaj, że oprócz zakresów samych w sobie warto mieć w nich również siłę! Więc trening oporowy w pełnych zakresach jest tutaj wskazany. I kolejne info: sam trening siłowy NIE POPRAWI Ci zakresów, jeśli ich nie masz. Każde “drewno” powinno rozważyć dodanie elementów rozciągania do swoich rutyn treningowych. 😉

PS. Chcesz lepiej czytać ruch i oceniać gibkość i mobilność? Już w sobotę wraz z Dawidem Mieczkowskim prowadzę warsztaty z oceny możliwości ruchowych!
>> KLIKNIJ TUTAJ <<

Tutaj polecam Ebook mojego kolegi, Bartosza Kuca @fixyourself_bartosz_kuc

1.American College of Sports Medicine Position Stand. The recommended quantity and quality of exercise for developing and maintaining cardiorespiratory and muscular fitness, and flexibility in healthy adults. Med Sci Sports Exerc. 1998 Jun;30(6):975-91. doi: 10.1097/00005768-199806000-00032. PMID: 9624661.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *